ul.Sadowa 15, 44-145 Pilchowice
Agresywny pies powiadasz ? Drabina Komunikacji  - adopcje dobermanów i TTB

Agresywny pies powiadasz ? Drabina Komunikacji

Sygnały uspokajające, ostrzegawcze i grożące to nic innego jak komunikacja psów. CS'y. 

Problemy z psem? Problemy między psami? 

Agresywne psy zbyt często były określane jako dominujące. 

Dopiero kolejne spojrzenie na prawdziwe przyczyny większości agresywnych zachowań umożliwiło bezpieczniejsze i bardziej skuteczne, a często i bardziej humanitarne leczenie takich psów.

W roku 1993, kiedy utworzono American College of Veterinary Behaviorist, agresja związana z dominacją zaczęła być rutynowo rozpoznawana u psów kierowanych do specjalistycznych lecznic zajmujących się badaniem zachowań u zwierząt. 

Zarówno wtedy, jak i teraz właściciele stwierdzali agresję u swoich psów i chcieli wiedzieć, co mogliby w tej sytuacji zrobić.


"Właściciele i lekarze obserwowali, że agresywne zachowanie pojawiało się najczęściej, gdy właściciele usiłowali zabrać swoim psom jedzenie lub cenne dla nich przedmioty. 

Agresja ujawniała się również, gdy pies był zmuszany do opuszczenia łóżka lub gdy został bardzo surowo potraktowany, zwłaszcza po uprzedniej reprymendzie. 

Obiektem agresji psów wielokrotnie były małe dzieci. 

Do pogryzień dochodziło, gdy próbowały dostać się na łóżko lub na ręce rodziców, gdy pies znajdował się w pobliżu.


Hipoteza była taka, że psy, będące zwierzętami stadnymi, usiłowały zostać liderami w grupie. Po wzięciu pod uwagę obserwacji poczynionych podczas badania hierarchii u kurczaków i utrzymywanych w niewoli wilków eksperci wyciągnęli wniosek, że agresywne zachowanie u psów jest skorelowane z dominacją – stąd termin „agresja związana z dominacją”.

Specjaliści od zachowania zdali sobie jednak sprawę, że termin „agresja związana z dominacją” nie tylko jest uproszczeniem, ale często również nie pasuje do sytuacji

Psy, które gryzą swoich właścicieli, zwykle nie wykazują postawy opanowanego, pewnego siebie zwierzęcia, które dominowałoby w tych relacjach. Psy te nie chodzą wyprostowane, z podniesioną głową, i nie wpatrują się we właściciela w oczekiwaniu, że po cichu zejdzie im z drogi.


Jakie sygnały wysyłane przez psa mogą być sugestią ?

Agresywne psy bardzo często wykazują rodzaj postawy trudny do zinterpretowania, ale mogący sugerować psa gotowego do walki. Pies taki może mieć jedno ucho skierowane do przodu, a drugie do tyłu, lub uszy mogą być postawione, podczas gdy ogon jest podkulony, sygnalizując strach. 

Właściciele rutynowo informują, że ich psy trzęsą się po ugryzieniu i często „wyglądają na zmartwione”.

Ponadto niektóre agresywne psy wcale nie wysyłają zauważalnych sygnałów. 

Bez próby zasygnalizowania zamiarów reagują gryzieniem. 

Ale czy gryzienie jest skuteczną metodą osiągnięcia pozycji lidera w grupie? Impulsywne agresywne zachowanie może sugerować ukrytą przyczynę, którą jest niepokój zwierzęcia. 

(...) ~ Ellen M. Lindell "


Tak więc, każde zachowanie psa ma swoją przyczynę. 

Czasami to my powodujemy brak komunikacji a czasami brak zasad między psami. Każde zachowanie psa, którego nie rozumiemy powinno być obserwowane i rozwiązywane.

Jeśli nie umiesz samemu rozwiązać problemów zgłoś się do odpowiedniego behawiorysty, trenera, który ma duże doświadczenie w pracy z daną rasą jaką posiadasz. 


Grafika Drabiny Agresji (komunikacji) pochodzi z książki :

- Medycyna behawioralna psów i kotów