W tym miesiącu otrzymał:
0.00zł z tytułu darowizn." Przestroga przed skutkami nieodpowiedzialnej hodowli psów i środowiska:
eutanazja jako ostatnia decyzja.
Decyzja o poddaniu psa eutanazji ze względu na zachowania agresywne jest bolesną konsekwencją nieudolności ludzkiej, zaczynając od fundamentalnych aspektów, takich jak dobór osobników do rozrodu czy odpowiednie środowisko. Zachowania i choroby genetyczne przenoszone są z pokolenia na pokolenie, a skomplikowane relacje między środowiskiem a zachowaniem podkreślają konieczność działań prewencyjnych.
Wpływ pseudohodowli na agresywne zachowania
Ramzes, pies pochodzący z pseudohodowli, był dobermanem, który zapłacił najwyższą cenę. Wpływ hodowli na zachowanie agresywne psów jest wieloaspektowy i zdecydowanie zależy od wielu czynników. Odpowiedzialność hodowców, zarówno w aspekcie genetycznym, jak i behawioralnym, odgrywa kluczową rolę w formowaniu charakteru zwierząt. Kluczowe jest podjęcie przez hodowców odpowiedzialnych działań, które obejmują dbałość o genetykę, prawidłową opiekę, zapewnienie właściwych warunków środowiskowych. W ten sposób można minimalizować ryzyko pojawiania się w przyszłości agresywnego zachowania u psów, przyczyniając się jednocześnie do budowania zdrowych, zrównoważonych i bezpiecznych relacji między ludźmi a zwierzętami. Odpowiedzialna hodowla stanowi kluczowy element w zapobieganiu tragediom, podobnym do historii Ramzesa, a jednocześnie kształtuje pozytywny kierunek dla dobrobytu zwierząt
[...]
Analogia do choroby nowotworowej
Agresywne zachowanie psów, podobnie jak choroba nowotworowa, wymaga szybkiego reagowania. Im wcześniej zgłosimy się do specjalisty tym większa szansa na wyleczenie.
Leczenie agresywnego psa polega na zwiększeniu przewidywalności jego zachowań, unormowaniu sekwencji tych zachowań, zwiększeniu kontroli ugryzień oraz zmniejszeniu częstotliwości i nasilenia ataków, a tym samym zmniejszeniu poziomu zagrożenia. Joel Dehasse
Zakorzenione genetycznie i środowiskowo zachowania agresywne u psów, stanowiące zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka stają się etycznym dylematem. Ze względu na bezpieczeństwo ludzi, dla takiego psa możemy zaproponować środowisko przypominające zoo. Wybór między takim środowiskiem, które wymaga dużych nakładów finansowych a eutanzją staje się decyzją w zasadzie bez wyboru.
Warto podkreślić, że interakcje między genami a środowiskiem są skomplikowane i różnią się między poszczególnymi psami. Dlatego istotne jest, aby hodowcy i opiekunowie byli świadomi wpływu otoczenia na zachowanie psa i podejmowali odpowiednie kroki w celu stworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska dla życia zwierzęcia.
Historia Ramzesa jest bolesnym przypomnieniem o konieczności odpowiedzialnego podejścia do hodowli psów. Jest krzykiem o przeciwdziałanie pseudohodowlom oraz szybkie reagowanie na problemy behawioralne.
Niech los Ramzesa będzie przestrogą:
nie zgadzajmy się na jakąkolwiek pseudohodowlę, a problemy z zachowaniem psów natychmiast kierujmy do specjalistów, by uniknąć tragicznych konsekwencji. "
Tomasz Sandak
Tutaj można przeczytać historię Ramzesa:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=378870771155558&id=100070979153846
Zmiana tylu domów, okresy wrażliwe u psa, kiedy psy chłoną z otoczenia wszystko jak gąbka, niestabilne środowisko, niestabilni ludzie, brak poczucia bezpieczeństwa plus uwarunkowania genetyczne "produkuje" nam żywą bombę, zwłaszcza u psów, które są psami obronnymi, ukształtowanymi przez i dla człowieka do konkretnego celu.
Próbowaliśmy jeszcze ratować Ramzesa z pomocą wspaniałego człowieka, Tomasza Sandak; nauczyciel, pedagog, oligofrenopedagog, wychowawca, terapeuta behawioralny, coaching, terapia hipnozą, dogoterapeuta, zoopsycholog, trener psów współpracujący ze wspaniałą Dr Joanną Iracką i z jej konsultacją w sprawie Ramzesika. Szukaliśmy dla niego pomocy u najlepszych fachowców. Za późno jednak do nas trafił :'(
O Dr Irackiej i jej ogromnym doświadczeniu :
Którym bardzo dziękujemy za pomoc w próbach ratowania Ramzesa.
Pies jak Media Markt, nie dla idiotów 🖤
Wybacz Ramzesiu,
żałujemy, że nie spotkaliśmy się wcześniej
gdy jeszcze można było Ci pomóc 💔
📸 Zobacz ten post na Facebooku